Samfunn
Nytt direktorat skal sikre kvaliteten i høyere utdanning
Høyere utdanning skal få et kvalitetsløft etter at det nye direktoratet Diku mandag ble åpnet, fastslår forsknings- og høyere utdanningsminister Iselin Nybø.
– Diku har en stor og viktig oppgave foran seg. Kvalitet i høyere utdanning er ikke noe denne regjeringen tar lett på, sier Nybø.
Det nye direktoratet har fått navnet Direktoratet for internasjonalisering og kvalitet i høyere utdanning, med forkortelsen Diku. Det er resultat av en sammenslåing av Senter for internasjonalisering av utdanning (SIU), Norgesuniversitetet og Program for kunstnerisk utviklingsarbeid (PKU). Diku har også overtatt ansvaret for Senter for fremragende utdanning (SFU) og lærebokutvalget, som tidligere har vært underlagt Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen (NOKUT) og Universitets- og høgskolerådet (UHR).
I tillegg til å ha ansvar for arbeidet med å etablere en nasjonal arena for kvalitet i høyere utdanning, skal Diku videreføre ansvaret for internasjonaliseringstiltak for hele utdanningsløpet som tidligere lå under SIU. Diku vil være sentral i arbeidet med å etablere en ny, nasjonal konkurransearena innen høyere utdanning.
Bakgrunnen for opprettelsen av Diku er regjeringens omorganisering av kunnskapssektoren som ble kunngjort i juni 2017.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen