etikk og samfunnsansvar
Økokrim mistenker Klaveness for korrupsjon
Økokrim mistenker at Klaveness-rederiet via en megler i London har betalt bestikkelser i gulfstaten Bahrain for å sikre seg fraktkontrakter på 90-tallet.
Klaveness varslet selv Økokrim om saken i 2010. Samme megler er siktet for å ha brukt korrupte metoder for å skaffe kontrakter til aluminiumgiganten Alcoa, skriver Dagens Næringsliv.
Saken dreier seg om kommisjoner (godtgjørelser) som rederiet har utbetalt til en megler for å sørge for fraktavtaler for selskapets skip.
– Vi skulle gjerne sett at dette var ugjort og beklager den situasjonen som oppsto. Vi samarbeider med Økokrim for at det skal bli avklart om overføringene rammes av korrupsjonslovgivningen som trådte i kraft i 2003, sier skipsreder Trond Harald Klaveness.
Han understreker at de ennå ikke vet om kommisjonene som er utbetalt, rammes av straffeloven, men sier han ser fram til at Økokrim kommer til bunns i saken. (©NTB)
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring