Nyskaping
Økt regelbyrde for svenske gründere
53 prosent mener det har blitt vanskeligere å være gründer i Sverige etter valget i 2014.
Etter Riksdagsvalget i 2014 har 15 ulike regelinnstrammingstiltak blitt satt i verk. Disse handler om alt fra administrasjon av nye skatter til mindre regelendringer, som likevel får store konsekvenser for bedriftene, melder entreprenör.
Disse tallene kom frem i magasinets undersøkelse tidligere i år. Nå har entreprenör fått utført en ny meningsmåling blant gründerne. Tallene er klare: 53 prosent mener det har blitt vanskeligere å være gründer etter valget i 2014.
Spesielt innen byggebransjen er man negativ til hvordan foretaksklimaet har utviklet seg. 72 prosent sier at det har blitt vanskeligere eller mye vanskeligere å drive gründervirksomhet.
– Regelverk har stor betydning for et foretaks virksomhet. Derfor er det ikke rart at det har gitt gjennomslag i hvordan foretakene ser på hvordan det er å drive foretak i Sverige, sier direktør i NNR, Andrea Fenrell, til entreprenör.
På spørsmål om problemene med regler har økt etter 2014, svarer 42 prosent ja. Det er få entreprenører, tre prosent, som anser at det har blitt færre regler.
– Jeg er ikke overrasket over resultatet. Våre egne målinger viser også at regelbyråkratiet øker, sier Andrea Fenrell.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Arbeidsminister Kjersti Stenseng og regjeringen skroter plan om betalt ferie fra første arbeidsår
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040
Verdens beste vann