Samfunnsansvar
Oljefondet fortsetter aktivismen
Oljefondets drøm om å skille rollene konsernsjef og styreformann lever videre.
Statens Pensjonsfond Utland eller oljefondet har i flere år brukt eierskapet sitt til å forsøke å spre bedre eierstyring. Mens rollene som konsernsjef og styreformann er adskilt i Norge, er ikke det like vanlig andre steder, blant annet i amerikanske banker.
– For bankene må dette vektlegges tyngre, når man tar med finanskrisen i 2008 i betraktningen er det uholdbart at selskapene ikke separerer rollene, sier Yngve Slyngstad til Financial Times.
I 2015 brukte fondet eierskapet i JPMorgan, Goldman Sachs og Bank of America til å stemme mot selskapenes ledende styreformenn, de mektige finanstoppene Jamie Dimon, Lloyd Blankfein og Brian Moynihan.
Ved de to siste generalforsamlingene i Dimons JPMorgan stemte flere enn 30 prosent for splitting av rollene. Bank of America splittet rollene i 2009, men hele 63 prosent av aksjonærene stemte for å kombinere dem igjen i fjor.
Slyngstad sier til avisen at han vil opprettholde presset, men tror fort det kan ta opp til en generasjon før det blir endring.
Det ble nylig kjent at Jamie Dimon i JPMorgan har jobbet i kulissene for å få på plass forslag til bedre eierstyring av selskaper. Målet er å skape mer langsiktighet for investorene.
Nylige artikler
Kraftig opptrapping av hotell- og restaurantstreiken i helgen: – Vi mener alvor
Ny smell for regjeringen i Stortinget – må gi full momsgaranti til frivillige
Norge gir 1,7 milliarder til Verdens matvareprogram
Pensjonsgapet: 4 av 10 bedrifter betaler minstesats for tjenestepensjon
Når kosen kveler kreativiteten
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter