Samfunnsansvar
Oljefondet fortsetter aktivismen
Oljefondets drøm om å skille rollene konsernsjef og styreformann lever videre.
Statens Pensjonsfond Utland eller oljefondet har i flere år brukt eierskapet sitt til å forsøke å spre bedre eierstyring. Mens rollene som konsernsjef og styreformann er adskilt i Norge, er ikke det like vanlig andre steder, blant annet i amerikanske banker.
– For bankene må dette vektlegges tyngre, når man tar med finanskrisen i 2008 i betraktningen er det uholdbart at selskapene ikke separerer rollene, sier Yngve Slyngstad til Financial Times.
I 2015 brukte fondet eierskapet i JPMorgan, Goldman Sachs og Bank of America til å stemme mot selskapenes ledende styreformenn, de mektige finanstoppene Jamie Dimon, Lloyd Blankfein og Brian Moynihan.
Ved de to siste generalforsamlingene i Dimons JPMorgan stemte flere enn 30 prosent for splitting av rollene. Bank of America splittet rollene i 2009, men hele 63 prosent av aksjonærene stemte for å kombinere dem igjen i fjor.
Slyngstad sier til avisen at han vil opprettholde presset, men tror fort det kan ta opp til en generasjon før det blir endring.
Det ble nylig kjent at Jamie Dimon i JPMorgan har jobbet i kulissene for å få på plass forslag til bedre eierstyring av selskaper. Målet er å skape mer langsiktighet for investorene.
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap