Samfunn
Oljeselskapene forventer investeringer på 172,7 milliarder i 2019
Det er 1,4 prosent mindre enn anslaget gitt i forrige kvartal.
Investeringene i næringene rørtransport og utvinning av olje og gass anslås nå til å bli 158,5 milliarder kroner for 2020, skriver Statistisk sentralbyrå. Dette er en oppgang på 9 prosent sammenlignet med tilsvarende tall for 2019, gitt i 1. kvartal 2018.
Operatørene på norsk sokkel anslår nå investeringene i næringene rørtransport og utvinning av olje og gass til å bli 172,7 milliarder kroner for 2019.
Den sterke veksten som indikeres for 2020, bør tolkes med forsiktighet, advarer SSB. Siden fullstendigheten i leteanslagene for 2020 nå er bedre enn i anslagene gitt for 2019 for et år siden, blir veksten som her indikeres for 2020 kunstig sterk.
Det høyere leteanslaget i 2020 står for det meste av veksten som anslås fra 2019 til 2020. Anslaget for felt i drift og nedstengning og fjerning bidrar også positivt, mens anslaget for feltutbygging viser nedgang fra 2019 til 2020.
Nylige artikler
Minnetaler til kong Harald: – Han ga alt for Norge
Flere ansetter, men nyutdannede er mindre attraktive
Bruker mangfold og inkludering til grønnvasking
Hva om vi forstår oss selv som noe vi forvalter?
Aschehoug forblir norsk, men hva nå?
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Russland trapper opp krigen: Ukraina kan stå foran katastrofe