jobb og ledelse
Ønsker bedriftskontakt
Læresteder som har tett kontakt med næringslivet gir studentene et fortrinn som jobbsøkere. Det mener i alle fall studentene selv, ifølge en fersk undersøkelse av konsulentselskapet Universum.
BI og Norges Handelshøyskole (NHH) kommer best ut når studentene rangerer lærestedets ry blant fremtidige arbeidsgivere. BI og NHH er to av svært få norske læresteder med tradisjon for karrieresenter eller næringslivsutvalg.
- Tallene viser en klar sammenheng mellom det tilbudet studentene har når det gjelder karriererådgivning og kontakt med næringslivet og hvor attraktivt de opplever studiestedet sitt, sier Kenneth Akselsen, daglig leder i dinressurs.no til Pressekontoret. Dinressurs.no er et nasjonalt initiativ for karriereservice for studenter på høyere utdanning.
Studenter ved BI og NHH sa at de var godt fornøyd med lærestedenes kontakt med næringslivet. Og så mange som 65 prosent ved NHH og 50 prosent ved BI mener at skolen har et godt ry blant fremtidige arbeidsgivere.
Blant læresteder som ikke har egne karrieresentere, er det under ti prosent som er fornøyd med lærestedenes kontakt med næringslivet. Tilsvarende tror bare et fåtall av studentene der at skolene deres gir dem et fortrinn som jobbsøkere.
Nylige artikler
Må man formalisere egen avtale om hjemmekontor?
Sannsynligvis mer bombing av Iran
Hvordan sikrer staten seg den beste sjefen?
Advokat: KI-råd og lav varslingsterskel skaper unødige konflikter i arbeidslivet
Første streik i årets lønnsoppgjør et faktum
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det