Næringsliv
Optimismen er tilbake
Optimismen i norsk næringsliv er nå på samme nivå som før finanskrisen.
Det viser Dagens Næringslivs konjunkturbarometer for tredje kvartal. Barometeret baserer seg på en spørreundersøkelse blant 2000 bedriftsledere i et representativt utvalg av virksomheter i norsk næringsliv. Lederne har svart på spørsmål om sine forventninger for bedriften.
– Bedriftslederne er nå like optimistiske som de var før finanskrisen, sier daglig leder Roy Eskild Banken i analysebyrået Perduco, som har gjennomført undersøkelsen på oppdrag fra Dagens Næringsliv.
Barometeret viser at bedriftenes forventninger til så vel omsetning som sysselsetting og lønnsomhet har økt kraftig – både sammenlignet med andre kvartal og med tredje kvartal i fjor.
– Dette er kanontall. Det indikerer at veksten er i ferd med å tilta kraftig, sier sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i First Securities til Dagens Næringsliv.
Nylige artikler
Anthropic går på børs – hva så?
Undersøkelse: Vi opplever stadig oftere at eldre kolleger diskrimineres
Har du mot til å ikke være deg selv som leder?
Den stille makten
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
Janes E. Kjeldsen om Equinors retorikk: Derfor tror nordmenn at fornybarandelen er høyere
Omvendt lommetyveri: Slik virker underforstått retorikk
Ingvald Thuen: Når bilen blir en sikkerhetsrisiko og etterretningssensor
Direktørveldet i NHO: Én av fem ansatte har direktørtittel