Næringsliv
ØR 100: Sju av ti hovedkontor i Oslo
Næringslivet klynger seg sammen i Oslo og omegn. 73 av Norges 100 største selskaper har lagt hovedkontoret sitt hit.
Ti selskaper har valgt å legge hovedkontoret sitt til Stavanger-området. Siden disse i hovedsak er oljeselskaper, omsetter de for formidable 376,9 milliarder kroner, eller 28 prosent av den totale omsetningen til de 100 største selskapene.
Seks selskaper ligger i Bergen, hvorav det største er Odfjell ASA, det 41. største selskapet i Norge, med sine 6,4 milliarder kroner i omsetning. For øvrig finner vi kraftselskapene Fjordkraft og BKK, oppdrettsselskapet Lerøy Seafood, næringsmiddelkonsernet Rieber & Søn og Vesta forsikring. Disse omsetter totalt for 24,6 milliarder kroner, og utgjør dermed 3,6 prosent av den totale omsetningen til de 100 største.
Tre hovedkontor ligger i Trondheim, hvorav Reitan-gruppen er det desidert største. Selskapet har også hovedkontor i Oslo, men sjefen bor og lever i Trondheim. Reitan-gruppen, Fokus Bank og BNBank, omsetter til sammen for 34,6 milliarder kroner, mer enn det Bergen gjør med sine seks selskaper.
Tromsø er den siste byen med to eller flere hovedkontor innenfor sine bygrenser. Norges Råfisklag og Sparebank1 Nord-Norge omsetter totalt for 6,8 milliarder kroner.
For øvrig har seks kommuner ett hovedkontor hver. Det er Hamar (Norsk Tipping), Kongsberg (Kongsberg-gruppen), Moelv (Moelven Industrier), Sandefjord (Jotun), Klepp (Kverneland-gruppen) og Drammen (Bauda).
Nylige artikler
Økt motstand mot Trumps feilslåtte Iran-strategi
Juridisk påskenøtt: Har ansatte krav på ekstra betaling i påsken?
Røde Kors: Flere har dårlig råd i påsken
Ny måling: Fire av ti norske menn sier de vil stemme Frp
Superharryhandel og rånertreff: Svenskene forbereder seg til skjærtorsdag
Mest leste artikler
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Hybrid creep: Slik lokker arbeidsgivere ansatte tilbake til kontoret
Magne Lerø om hvordan håndtere mediepress: Lærdom fra Mette-Marits krisehåndtering