Samfunn
Organisasjoner mener Enova ikke gir nok støtte til folk flest
Boligeiere flest får for lite støtte fra Enova til energisparende tiltak, mener 23 organisasjoner. De tror Enova kommer til å sitte igjen med øremerkede midler.
Blant organisasjonene finner vi flere miljø- og boligeierorganisasjoner.
– Enova støtter jo ikke de tiltakene folk flest vil gjennomføre, som å etterisolere taket eller skifte ut noen vinduer, sier energipolitisk rådgiver Linda Ørstavik Öberg i Huseiernes Landsforbund til NRK.
De tror Enova vil sitte igjen med 100 av de 250 millioner kronene som er satt av til bruk i bolig.
Enova sier det er for tidlig å si noe om hvor mye de vil bruke, men mener beløpet vil bli langt mindre.
Det Enovas egne tall derimot viser er at det i år har vært en halvering av antallet tilskudd til energisparetiltak i boliger. Markedsdirektør Øyvind Leistad tror det blant annet skyldes at de er ferdige med å fase ut oljefyring.
– Det var jo tilskudd spesielt mange benyttet seg av i 2018 og 2019, sier Leistad, som understreker at de ikke først og fremst skal støtte tiltak flest mulig kan gjennomføre.
– Poenget er å støtte dem som blir billigere og mer tilgjengelig for alle etter en introduksjonskampanje, sier han.
Nylige artikler
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
FN: Matvareprisene har ikke vært høyere på nesten fire år
Heller føleri enn fakta som premiss for politikk
Kraftig vekst i leieprisene – mange bruker sparepengene
Inkluderingsforskeren som ikke sa noe
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Hvordan inkludere ansatte med ADHD: Oslo kommune gir tips og råd til ledere
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?