Samfunn
Oslo og Viken varsler store kollektivkutt – krever mer statlig kompensasjon
Det er ikke planlagt flere statlige krisepenger til kollektivtrafikken etter oktober. Nå frykter politikerne i Oslo og Viken kutt i rutetilbudet.
Det kan nemlig ta lang tid før passasjerene og dermed billettinntektene er tilbake, skriver NRK.
Oslo og Viken vil ha statlig krisehjelp i ytterligere seks måneder etter at alle smitteverntiltak er opphevet, slik at Ruter får tid til å finne ut hvordan den nye normalen blir.
– Uten statlig kompensasjon i overgangsperioden, må Oslo kommune og Viken fylkeskommune innen 1. oktober ta stilling til store kutt i kollektivtilbudet fra og med årsskiftet for å tilpasse tilbudet til reduserte billettinntekter, skriver miljø- og samferdselsbyråd Sirin Stav (MDG), byrådsleder Raymond Johansen og fylkesrådsleder Tonje Brenna (Ap) i et brev til Samferdselsdepartementet.
Nylige artikler
Fra KI til verdiskaping i offentlig sektor
Norge må forstå uroen som et teknologisk vendepunkt
Høyre skuffet over Frp-signaler: – Ikke øk selskapsskatten!
Ledelsen får dårlig skår. Hva gjør du da som leder?
KI-advarsler har fått Støre til å ringe utlandet
Mest leste artikler
Sykmeldt: Slik ber du om tilrettelegging uten å dele diagnose
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Stenseth-brannen: Slik tok brigadesjefen de brutale valgene
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling