nyheter
På tåketur med Foss
- For å gi næringslivet forutsigbarhet, fremmes det lovforslag om aksjonærmodellen og avvikling av delingsmodellen allerede nå, sa finansminister Per-Kristian Foss i finanstalen i Stortinget 6. oktober. Dette mener skattejurist Trond-Erik Andersen i Simonsen Føyen om statsbudjsettet:
- Vi er på vei inn i tåka. Forslaget til statsbudsjett gir uoversiktlige skatteregler for bedrifter og aksjonærer, noe som lett kan føre til skatteskjerpelse. Selve uforutsigeligheten er i seg selv en stor belastning for næringslivet. Med stortingsvalg og utsikter til regjeringsskifte neste år er det sannsynlig at viktige elementer i de reglene som nå foreslås, vil bli reversert om kort tid. En ny regjering vil lett kunne fjerne de elementene som er positive for næringslivet, slik at konsekvensene på sikt blir skatteskjerpelse, sier Andersen.
Hans kollega, dr. juris Jan Syversen, sier at forslaget til nye regler blir kompliserte, og det er vanskelig å forutse virkningene. Skatteopplegget bidrar ikke til noen forenkling, men snarere til økt aktivitet for å tilpasse seg best mulig. De som skal gi selskapene råd og veiledning kommer til å få mye å gjøre.
Nylige artikler
Virksomheter som tar i bruk roboter vokser ofte – og ansetter flere
Konkurs ikke nødvendigvis toppsjefens feil
Når ledere blir flaskehalsen ved bruk av KI
Det kan bli streikesommer i flytrafikken
Høyre vil kutte oljepengebruken – advarer Ap
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?