nyheter
Pan Fish jubler for halvering av tollsatsene
Norske bønder frykter for fremtiden ved halvering av tollsatsene på importerte landbruksvarer. Men for konsernsjef Atle Eide i laksekonsernet Pan Fish kan et kraftig tollkutt på landbruksprodukter på sikt være gull verdt.
- Oppdrettsnæringen i Norge er mest rammet negativt av handelsrestriksjoner ute, sier konsernsjef Atle Eide i Pan Fish til Stavanger Aftenblad.
Kina, som er et av verdens mest fiskespisende land, er et marked som er bortimot stengt for oss fordi beskyttelsestoll hindrer fri handel. Hvis en ny WTO-avtale fører til en generell trend i verden for å få bort tollsatser, kan dette åpne nye markeder for lakseoppdretterne, mener Atle Eide.
- Vi har argumentert sterkt for friest mulig handel over landegrensene, og vi hilser enhver oppmykning velkommen, sier Eide.
Pan Fish selger fisk for 1,2 milliarder kroner. 16 prosent toll utgjør 192 millioner kroner. Hele oppdrettsnæringen i Norge selger fisk for 12 milliarder kroner i år. En tollbarriere på 15 prosent utgjør 1,8 milliarder kroner.
Nylige artikler
Fristelsen til å stadig skylde på andre
Ekspert frykter Ukrainas skjebne: – Bør gå kaldt nedover ryggen på europeerne
Ny AUF-leder vil ha unge i arbeid: – Trenger mer cash
Det maskiner ikke kan gjøre
Arbeidsmiljøloven står i veien for fremtidens arbeidsliv
Mest leste artikler
Høyesterett strammer inn: Flere kan få krav på overtidsbetaling
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?
Vegard Einan: Tariffavtaler svekker bedriftenes konkurransekraft
Slik takler du jobbavslag og beholder selvfølelsen i jobbsøkingen
Nato i kaos: Trump skaper usikkerhet om Ukraina og Russland