Samfunn
Partiene fikk 99 millioner i bidrag i fjor
Arbeiderpartiet og Høyre mottok til sammen over halvparten av bidragene.
De politiske partiene fikk i valgåret 2017 99 millioner i bidrag fra ulike aktører. Det er en økning på 47 millioner fra året før, men kun 3 millioner mer enn forrige valgår (2015).
Sammenligner man kun med andre valgår har bidragene siden 2005 nesten tredoblet seg (fra 35 millioner), mens de er mer enn doblet fra de 47 millionene som ble gitt i 2011.
I tillegg fikk partiene en offentlig støtte på nesten 500 millioner, viser nye tall fra SSBs statistikk over finansiering av politiske partier.
Se oversikten her:
Arbeiderpartiet er det partiet som mottar de største bidragene.
Totalt fikk Arbeiderpartiet 34,6 millioner i bidrag, hvor over 80 prosent av bidragene kom fra organisasjoner i arbeidslivet.
Høyre fikk totalt 27 millioner og da i hovedsak fra kommersielle foretak.
De andre Stortingspartiene mottok alle under 10 millioner i samlede bidrag, skriver SSB.
I alt kom inntektene til partiorganisasjonene som rapporterte fullt regnskap, opp i 740 millioner kroner i 2017, en økning på 95 millioner fra året før.
«I fjor var det stortingsvalg, og forskjellene både i de totale inntektene og den andel som utgjør offentlig støtte, henger til stor del sammen med om det er valgår eller ei,» skriver SSB.
I valgår er de totale inntektene normalt høyere samtidig som andelen av inntektene som kommer fra offentlig støtte, er noe lavere enn i ikke-valgår.
Bidragene fra private, kommersielle foretak og organisasjoner er normalt høyere i valgår enn i mellomvalgår.
Partiene fikk samlet 497 millioner i offentlig støtte, opp med 27 millioner fra året før.
Den offentlige støtten utgjorde dermed 67 prosent av partienes samlede inntekter.
Nylige artikler
KI-strategien lykkes ikke før folk faktisk endrer måten de jobber på
Øystein Eriksen Søreide: Norge har en utfordrende avhengighet av utenlandsk infrastruktur
Noen som jobber nesten alltid – heldigvis
BMW og Visa kutter tusenvis av ansatte
Netanyahu møtte Trump: – Positivt og produktivt
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Gazakomité avviser å overta Gaza før israelsk tilbaketrekking
Hashim Abdi ber muslimske miljøer ta oppgjør etter terrorangrepet i Berlin