Næringsliv

Pensjonsfondet investerer i eiendom

Finansminister Kristin Halvorsen (SV) vil la Statens pensjonsfond Utland investere penger i eiendom.

Publisert Sist oppdatert

Finansdepartementet ønsker å endre investeringsstrategien på tre punkter for Pensjonsfondet, også kjent som oljefondet.

*Det åpnes for å investere inntil 5 prosent av kapitalen i fast eiendom over tid.

*Fondets referanseportefølje utvides ved å inkludere flere fremvoksende aksjemarkeder.

*Eierandelsgrensen for investeringer i børsnoterte selskaper heves fra 5 til 10 prosent, uten at dette skal rokke ved fondets rolle som finansiell investor.

- Vi skal ikke inn på boligmarkedet, men det er snakk om investeringer i tomter og forretningsbygg. Slik vil vi bli likere andre store investeringsfond, sier Halvorsen.

Fredag la finansministeren fram Stortingsmeldingen om forvaltningen av Statens pensjonsfond i 2007. Ved utgangen av året hadde fondet en verdi på 2.136 milliarder kroner.

- Jeg er tilfreds med de resultatene som er skapt i forvaltningen av Pensjonsfondet i 2007, sier Halvorsen.

Til tross for betydelig uro i de internasjonale finansmarkedene i fjor, hadde fondet en positiv avkastning på over 4 prosent, mens avkastningen av Statens pensjonsfond - Norge var på nesten 10 prosent. (©NTB)

Powered by Labrador CMS