Samfunn
– Politiansatt spanet for USA
En mann i 40-årene har deltidsjobb i Oslo politidistrikt samtidig som han jobber for den amerikanske ambassadens overvåkingsgruppe SDU, melder TV 2.
Mannen jobber deltid i en sivil stilling og har tilgang til sensitive registre som straffesaksregisteret, folkeregisteret og passregisteret.
TV 2 understreker at det ikke er grunnlag for å si at han har levert sensitive opplysninger til overvåkingsenheten som USAs ambassade har styrt i over ti år. TV-kanalen kjenner mannens identitet, men han vil ikke uttale seg.
Heller ikke justisminister Knut Storberget (Ap) vil kommentere TV 2s siste avsløring. Torsdag ettermiddag fikk Storberget rapportene han har bedt om fra Politiets sikkerhetstjeneste og Politidirektoratet, før han dro til København for å delta på et nordisk justisministermøte.
Rapportene om hvem i politiet som kjente til og eventuelt ga grønt lys til overvåkingen, og på hvilket tidspunkt, vil danne grunnlaget for den redegjørelsen Storberget vil gi Stortinget til uken.
TV 2 melder at mannen i 40-årene har militær spisskompetanse og at han har vært på flere utenlandsoppdrag for Forsvaret. Han skal ha blitt ansatt i politiet rundt 2000 og ble tilknyttet SDU-gruppen i 2004. (©NTB)
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen