Samfunn
Politikere etterlyser yngre meddommere
Ifølge Domstoladministrasjonen er 80 prosent av lekdommerne i lagmannsretten over 43 år, og langt over halvparten er over 50 år, skriver Dagens Næringsliv.
– Det er klart at voksne mennesker har med seg mye livserfaring, men jeg tror ikke det er heldig for legitimiteten til meddommerordningen hvis en så stor andel er eldre mennesker, sier Arbeiderpartiets nestleder Hadia Tajik, som også er leder for justiskomiteen. Hun får støtte i at meddommere ikke kun burde representere en eldre generasjon fra Høyres Peter Christian Frølich, som også sitter i justiskomiteen.
– Den store oppgaven for meddommerne er å fastslå hva som er faktum i sakene, og da må man ha et mangfold av livserfaringer, sier Frølich. Stortingsrepresentant Geir Pollestad (Sp) mener den skjeve aldersbalansen utgjør en utfordring for rettssikkerheten, mens justispolitisk talsmann i Fremskrittspartiet, Jan Arild Ellingsen, sier «alder er ingen stor sak».
– Jeg forutsetter at den som sier ja til å bli lekdommer gjør jobben sin uansett alder. Fru Justitia er blind, og du skal dømmes etter hva som kan bevises, sier Ellingsen.
Nylige artikler
Øks mot helsedirektører
Næringslivet ser mørkt på fremtiden: Fem av seks NHO-bedrifter negativt berørt av Iran-krigen
Kan utradisjonell smertebehandling få flere smertepasienter ut i jobb?
– Smertene gjorde meg selvopptatt og narsissistisk
– Langvarige smerter er en kilde til utenforskap fra arbeidslivet
Mest leste artikler
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Lønnsoppgjøret 2026: Meklingsstart og streikefare i frontfaget
Magne Lerø om kanselleringskultur og polarisering: En trussel mot tilgivelse i samfunnet