Samfunn
Rapport hevder bombeattentatet 22. juli kunne vært avverget
Det hevdes i en rapport fra det amerikanske tollvesenet.
I en rapport fra det amerikanske tollvesenet til antiterrorsamarbeidet Global Shield hevdes det at tettere samarbeid mellom politi og tolllvesen kunne forhindret bombeangrepet den 22 juli. Det skriver Aftenposten torsdag.
– Bombeangrepet i Norge i juli 2011 viser at en sterkere, mer enhetlig koalisjon av tjenestemenn i politi og tollvesen,utstyrt med nødvendige juridiske og kommunikasjonsmessige kunne gitt et annet utfall, står det i rapporten.
Det viser seg også at Tollvesenet sendte en liste til PST over folk som hadde bestilt kjemikalier fra et polsk kjemikaliefirma.
Anders Behring Breivik sto på listen over folk som hadde bestilt kjemikalier som er lovlige, men som kan brukes i produksjon av sprengstoff.
Nylige artikler
Spekter: – Kulturen vil bli salderingspost i kommunene
FT: USA knytter sikkerhetsgarantier for Ukraina til fredsavtale som gir bort territorium
Det er noe som mangler i debatten om innovasjon
Svar til Vegard Einan: Anbud er ikke veien til bedre tjenester
Stiller spørsmål om LO/Ap-samarbeid i Stortinget
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Kunstig intelligens og arbeidsliv: Fire scenarier for 2035
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?