Næringsliv
Rec-gründer vurderer utflagging
Rec-gründer Alf Bjørseth vurderer å flytte til USA på grunn av formueskatten, som han mener gir groteske utslag.
– Den største faren ved formueskatten er at kapitalister flytter ut. Jeg har vurdert det selv. Jeg har faktisk søkt og fått innvilget arbeidstillatelse i USA. Hvis det fortsetter som nå, er det like greit å arbeide fra et annet land, sier Bjørseth til Dagens Næringsliv.
Bjørseth, som opprinnelig er kjemiker, har blant annet startet bedriftene Rec, Norsun og Scatech.
– Innovasjon og nyskaping er noe alle etterspør. Samtidig gjør man det så vanskelig man kan for at noen skal lykkes med å skape noe nytt. For å få slutt på «synsingen» fra professorer og andre, har jeg gitt mitt helt konkrete eksempel. Det er million-skatten fra Norsun, sier han til Dagens Næringsliv.
Han ønsker ikke å fremstå som en gründer som ikke vil betale skatt, men hevder at formueskatten driver ham til randen av emigrering.
– Den gir groteske utslag for private eiere av selskaper som driver industriell innovasjon. Disse skadevirkningene kommer ikke frem i statistikk basert på historiske skattedate, påpeker han.
Nylige artikler
Gazakomité tar ikke over styringen før israelske styrker er trukket ut
Hashim Abdi (Ap) ber muslimske miljøer ta et oppgjør etter terrorangrepet i Berlin
Forskning de ikke forstår
Sykefravær koster dyrt. Det gjør passivitet også
Jørund Rytman i SMB Norge: – Mye har blitt vanskeligere for norske småbedrifter
Mest leste artikler
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Verdens beste vann
Over 325.000 evakuert fra skogbranner i Frankrike og Spania