Næringsliv

REKORD I UTFLAGGING

Publisert Sist oppdatert
SJØFOLKENES NASJONALITET:Totalt: 55.930/ 42.905 utenlandske

Rekordmange skip, over 40 prosent av den norskeide flåten, fører et utenlandsk flagg. Bahamas er det mest populære flagget, deretter følger Panama, Singapore, UK, Isle of Man, Liberia, Malta og St. Vincent.

Norske sjøfartsmyndigheter har således ikke rett til å føre kontroll av et utenlandskregistrert norskeid skip så lenge det ikke går til en norsk havn. Under Rocknes-ulykken for et drøyt år siden, der flere sjøfolk mistet livet, var ikke flaggstaten Antigua/Bermudas interessert i å stille opp med noen opplysninger som kunne belyse ulykken.

- Utviklingen har vist at mange norske redere mangler nasjonalfølelse og velger et mer lempelig flagg enn det norske. Gjennom kontroller av skip ser vi at ikke alle lands sjøfartsmyndigheter stiller like store krav til standard og sikkerhet på skipene, sier fungerende sjøfartsdirektør Sigurd Gude i Sjøfartsdirektoratet.

En svarteliste den franske organisasjonen Paris MOU gir ut over skip som kontrolleres ved tilfeldige havnebesøk, viser at et av Norges mest populære flagg, Panama, betegnes som et «Høyrisiko-flagg.» Hele ti prosent av de kontrollerte skipene deres ble holdt tilbake på grunn av alvorlige mangler. Mange norske skip er også registrert i St. Vincent and the Grenadiers, der tilbakeholdelsesprosentene er 17.

En annen konsekvens av å velge et annet flagg enn det norske, er at man kan spare store beløp i lønnsutbetalinger til mannskapet. For ikke alle land har ratifisert avtaler om lønns- og arbeidsforhold for mannskapene.

Gude viser til eksempler på mannskap som har gått på de rene sultelønninger.

KATASTROFE

Det som skjer er en katastrofe for sjøfartsnasjonen Norge. Det er snart ikke norske sjøfolk igjen, sier koordinator for ITF, International Transporters Federation, Nils Pedersen. Han kan vise til at stadig flere norske sjøfolk byttes ut med utlendinger, til helt andre lønnsbetingelser og til helt andre arbeidsforhold.

Pedersen regner at de utenlandske sjøfolkene i gjennomsnitt tjener en fjerdedel av de norske.

Mange redere er kyniske, de ansetter folk der det er billigst å få tak i dem. For en tid siden var det svært populært å ansette sjøfolk fra Polen i stedet for fra Filippinene, de var billigere. Nå har ukrainerne begynt å ta over, de forlanger lavere lønn og godtar dårligere arbeidsforhold, sier han.

Powered by Labrador CMS