Næringsliv
REKORD-SUBSIDIER
For å unngå at norske rederier byttet flagg til et land med lavere skatter og lønninger, ble det omtrent samtidig besluttet å innføre en subsidiering av de rederiene som fortsatt ansatte norske sjøfolk. Den innebar at staten betalte en viss sum av lønnen til den enkelte sjømannen.
I fjor ble det betalt ut rekordmye, 955 millioner kroner. For 2005 er det bevilget enda mer; 1.060 milliarder kroner, ifølge tall fra Næringsdepartementets skipsfartsavdeling.
Stadig mer av disse pengene går til ansatte på passasjerferger. Av de 2329 ansatte på ferger, kom 1766 fra Color Lines båter. Det betyr at mye av subsidiene har gått med til å betale barkeepere, vaskepersonell og cateringpersonale, og ikke rene sjøfolk som ordningen var ment å skulle gå til.
Refusjon til rederiene for norske sjøfolk
Innført i 1998.
| 2004: | 955 mill kr | |
| 2005: | 1066 mill kr | |
| (avsatte midler) | ||
| 1998- 04 | 2,3 mrd. |
Nylige artikler
Når arbeidsgiver vil si opp en sykemeldt ansatt
Nordmenn skeptiske til å erstatte Nato
Seieren over Brasil slo ut på jordskjelvmålere
– Stortinget burde jobbet med sykefravær – og AFP som er på ville veier
Norges naive exit-strategi
Mest leste artikler
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Pride skaper mer motstand: Skepsisen øker i Norge
Torstein Nesheim: Telenor tar smidig produktorganisering helt ut – dette betyr det for norsk arbeidsliv
Kvinner med ADHD møter ofte ekstra utfordringer, også i arbeidslivet
Irmelin Drake: Derfor kan selvledelse true personlig bærekraft