Rekordhøy pengestøtte til partiene – de borgerlige får mest
Totalt 240 millioner kroner har blitt drysset over de politiske partiene i 2024 og 2025.
Høyre, Frp, Venstre og KrF fått 129,9 millioner, mens Ap, Sp, SV, MDG og Rødt har mottatt 110,6 millioner av summen, viser en oversikt fra E24.
Mens milliardærer og topper i næringslivet har gitt bidrag til høyresiden, har venstresiden mottatt store summer fra LO. Arbeiderpartiet har mottatt 60 millioner kroner, desidert mest av alle partiene.
Høyre er partiet som tradisjonelt sett har mottatt mest fra milliardærene. I år har de blitt utfordret av Frp, som har mottatt store donasjoner fra blant annet Christen Sveaas, Kistefos og Aksjon for borgerlig valgseier.
Både Frp og Høyre har mottatt like under 50 millioner kroner de siste to årene.
Generalsekretær Tom Erlend Skaug i Høyre sier til E24 at årets store pengedonasjoner til borgerlig side skyldes at mange aktører i næringslivet mener et regjeringsskifte er viktig.
– Alle de siste valgkampene har venstresiden hatt et økonomisk forsprang. Det er først og fremst på grunn av LO. Det ser vi de har fått i år også. Vi har fått mange bidrag fra organisasjoner og privatpersoner, og mange av dem sier at de ønsker å balansere den støtten fra LO, og at de ønsker en borgerlig regjering.
Nylige artikler
«Vi må ta en prat ...» Hvordan bli flinkere til å ta de vanskelige samtalene
Ledelse når ressursene ikke strekker til
Hvis du må følge opp alt: Har du ansatt feil, eller leder du feil?
Alle trenger å være del av en flokk
Arbeidstilsynet advarer hotellbransjen
Mest leste artikler
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter
Jonsborg/Johansen: Hvordan psykologisk trygghet kan øke innovasjonsevnen i norsk arbeidsliv