pris og rente
Rekordhøy sparevilje blant nordmenn
Ikke på 15 år har spareviljen i den norske befolkningen vært så høy som nå, viser Forventningsbarometeret for desember.
Høy sparevilje tyder på at folk fortsatt er usikre på virkningen av finanskrisen, men det betyr også at de fleste har mer penger og dermed er bedre rustet til å spare, mener Sparebankforeningen.
- Gjeldsgraden til husholdningene er relativt høy, og det er derfor fornuftig å bygge opp buffere for å stå bedre rustet mot dårligere tider. Det kan dreie seg om økte lånerenter eller høyere arbeidsledighet, sier utredningsleder i Sparebankforeningen, Hilde E. Johansen.
Finanssparingen for husholdningene har vært negativ de tre siste årene, men tok seg opp ved nyttår. Siden den gang har rentebelastningen gått ned med nesten 40 prosent.
- Stemningen har snudd i takt med rentefallet det siste året og ført til at optimismen er tilbake. Kombinasjonen av lave renter, lav arbeidsledighet og stigende boligpriser bidrar til dette, sier Johansen.
Forventningsbarometeret utarbeides av Sparebankforeningen og TNS Gallup hvert kvartal. Barometeret måler norske husholdningers til egen og landets økonomi. (©NTB)
Nylige artikler
Digitalisering: Førstelinjen forsvant ikke – den fikk vanskeligere oppgaver
FN: Matvareprisene har ikke vært høyere på nesten fire år
Heller føleri enn fakta som premiss for politikk
Kraftig vekst i leieprisene – mange bruker sparepengene
Inkluderingsforskeren som ikke sa noe
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?
Når KI truer jobben: Slik holder du deg relevant