Nyheter
Røde Kors: Barnefamilier på sosialhjelp sliter tungt
70.000 barn i Norge har foreldre som mottar sosialhjelp fra det offentlige. Mange barnefamilier har ikke råd til mat, klær eller fritidsaktiviteter.
Røde Kors har vært i kontakt med over 200 foreldre i familier som mottar sosialstønad. Over halvparten sier at pengene ikke strekker til for å dekke barnas behov, ifølge Røde Kors-rapporten «Til barnets beste».
– Vi fryser om vinteren, og jeg går sulten så barna mine skal slippe. Det er ikke nok penger til mat og de ekstreme strømprisene, sier én.
– Ingen fritidsaktiviteter, gamle og utslitte klær, og fra tid til annen må vi hoppe over måltider, forteller en annen.
– Ikke nok hensyn til barna
Dette er ikke historier som hører hjemme i Norge i 2023, slår generalsekretær Anne Bergh i Røde Kors fast.
– Samfunnets økonomiske sikkerhetsnett må fungere, og satsene må være tilstrekkelige. Ingen barn skal måtte gå sultne til sengs i Norge på grunn av fattigdom, sier hun.
Statens helsetilsyn gjennomfører i 2022 og 2023 et landsomfattende tilsyn med sosiale tjenester i Nav. Hittil er det publisert rapporter om 37 Nav-kontorer. 29 av disse tar ikke nok hensyn til barnas behov, ifølge tilsynet.
Kun fem Nav-kontorer har kommet gjennom tilsynet uten noen merknader om lovbrudd, ifølge Røde Kors.
Vokser opp i fattigdom
Ifølge Statistisk sentralbyrå har antall sosialhjelpsmottakere gått opp med nesten 10 prosent fra 2021 til 2022.
– Røde Kors har over flere år sett at familier med lav inntekt eller som får sosialhjelp, har udekkede behov som kan skape utenforskap. Våre gratistilbud som «Ferie for alle» og andre tiltak for barn og unge har stor pågang, og vi har de siste årene også sett at vi må innføre måltider som del av tilbudet, rett og slett fordi deltakerne er sultne, sier Bergh.
Rødt reagerer på rapporten. Sosialhjelpen må heves, og dette må bli en hovedsak i valget, slår partileder Marie Sneve Martinussen fast.
– Det er hjerteskjærende at barnefamilier som lever på sosialhjelp, ikke har råd til mat og klær. Barns beste må være høyt prioritert i kommunenes sosial tjenester. Alle lovbruddene som helsetilsynet har oppdaget, må rettes snarest, sier Martinussen.
Stønaden må opp
Også SV vil øke sosialhjelpen.
– SV fikk gjennomslag for 10 prosent økning av sosialhjelpssatsene i budsjettforhandlingene. Det hjelper selvsagt, men vi må få til enda mer nå når folk har dårlig råd på grunn av dyrtida. De som har aller minst, merker det mest, sier SV-leder Kirsti Bergstø.
Partiet vil øke sosialhjelpen ytterligere i kommuner der de får makt etter høstens valg, lover Bergstø.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk