Samfunn
Sandberg forsikret om at palmeoljeforbudet ikke blir innført
Indonesiske myndigheter hevder fiskeriminister Per Sandberg (Frp) har forsikret dem om at Norge ikke vil innføre et palmeoljeforbud.
Sandberg møtte Indonesias handelsminister Enggartiasto Lukita i Jakarta i april. Ifølge Dagbladet truet da Enggartiasto med handelskrig mot Norge på grunn av vedtaket om å forby palmeolje i offentlige innkjøp av biodrivstoff. Indonesia er verdens største produsent av oljen.
– Hvis forbudet blir implementert, vil Indonesia nekte å importere fisk fra Norge, sa Enggartiasto til Sandberg ifølge The Jakarta Post. Da skal Sandberg ifølge Enggartiasto ha «forsikret ham om at den norske regjeringen har avvist forslaget».
Sandberg bekrefter i en epost til Dagbladet at Enggartiasto ga uttrykk for å forby fiskeimport om det blir innført forbud mot palmeolje. På spørsmål om han forsikret at regjeringen har avvist forslaget, svarer Sandbergs kommunikasjonssjef Martine Røiseland:
– Sandberg understreket at regjeringen ikke støttet forslaget da det ble vedtatt i Stortinget, men at regjeringen har saken til vurdering.
Klima- og miljøminister Ola Elvestuen (V) sier til Dagbladet at regjeringen jobber med å «klarlegge handlingsrommet og mulige alternativer til et forbud», men at Norge må følge internasjonale handelsforpliktelser.
Nylige artikler
Veien inn i EU kan bli enklere
Nå skal Høyesterett endelig klargjøre hva som er «særlig uavhengig stilling»
I dag avlegger kong Haakon sin ed i Stortinget
Togstreik kan ramme Østlandet onsdag
Uenighet om «borgfred» etter Vedum-utspill
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
54 prosent av kommunedirektørene vurderer å slutte
Tre spørsmål om endring
Ny rapport: Detaljstyring i Nav svekker faglig skjønn