nyheter
SAS-piloter gjenopptar arbeidet
Siden mandag morgen har tusener av SAS-passasjerer kikket langt etter avgangene. Nå er krisen snart over. Pilotene gjenopptar arbeidet.
SAS-pilotene har besluttet å gjenoppta jobben, skriver Ritzau. Årsaken er at SAS-ledelsen vil bruke "nye metoder" for at få dem tilbake i jobb. SAS og Sterling inngår streike-samarbeid.
Ifølge pilotenes kontaktmann Bjørn Rothman vil pilotene i ettermiddag individuelt vil bli avkrevd svar på om de vil fly eller ikke.
"Som vi ser det, vil SAS tilsynelatende påvirke den enkelte pilot til at oppta arbeidet - det oppfatter vi som en indirekte trussel om avskjed," sier han i en pressemelding.
Det er ennå usikkert når de første flyene kommer på vingene igjen. Pilotene avventer resultatet av møtene mellom SAS-ledelsen og pilotforeningen.
SAS-ledelsen har slått fast at de vil kreve erstatning av pilotene hvis arbeidsretten dømte streiken ulovlig. Kravet var på 10.000 kroner per pilot.
Samtidig som pilotenes melding kom ut offentliggjorde SAS og Sterling en avtale som innebærer at alle med SAS-billett skulle få fly med Sterling i stedet.
I en pressemelding skriver Sterling at alle passasjerer med SAS-billetter kan henvende seg på Sterlings kontorer på flyplassene.
Nylige artikler
Veien inn i EU kan bli enklere
Nå skal Høyesterett endelig klargjøre hva som er «særlig uavhengig stilling»
I dag avlegger kong Haakon sin ed i Stortinget
Togstreik kan ramme Østlandet onsdag
Uenighet om «borgfred» etter Vedum-utspill
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
54 prosent av kommunedirektørene vurderer å slutte
Tre spørsmål om endring
Ny rapport: Detaljstyring i Nav svekker faglig skjønn