etikk og samfunnsansvar
Sats på etikk og moral
Blir selskapet du jobber i rammet av en omdømmekrise, må du regne med å bli stilt kritiske spørsmål når du søker ny jobb. Da bør du være forberedt på å snakke om etikk og moral.
– Alle som har vært ansatt i et selskap med en omdømmekrise må være forberedt på spørsmål om forholdet i lang tid fremover. I et jobbintervju vil slike spørsmål alltid dukke opp. Da er det naturlig med en samtale om etikk og moral, sier hodejeger Rolf Kåre Nilsen i Personal utvelgelse til Finansavisen.
– Er man ytterst prinsippfast synes jeg man bør søke seg over til et annet firma i bransjen, sier hodejeger Christian Sinding i Brand Consulting, som legger til at det finnes visse grenser og at han mener den i hvert fall går ved lovbrudd.
Nilsen mener det kanskje ikke er best å rømme selskapet straks, men kanskje heller vente til at tingene har falt til ro. Men det er likevel usikkert.
– Hvis man som for eksempel mellomleder umiddelbart søker seg bort, og bruker begrunnelsen at man ikke vil jobbe et sted som bryter loven, kan det være tegne på god moral, sier han.
Nylige artikler
Arbeiderpartiet slår tilbake: – Det brede lag av næringslivet er fornøyd med bedre og enklere anskaffelsesregler
I ettermiddag skjer det igjen: Regjeringen blir overkjørt av «et anarkistisk flertall»
Å være hyggelig eller være moraliserende
Flisespikkerne retter kniven mot Barth Eide
Når man blir sin egen moralske referanse
Mest leste artikler
Jan Ketil ARnulf om politisk maktpornografi: Hvorfor lærer vi aldri av skandalene?
Magne Lerø: Forsvarsministeren bommer når han advarer mot russisk propaganda i norske medier
Advokater advarer: KI skaper utfordringer i varslingssaker
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram
Magne Lerø om kronprinsesse Mette-Marit og Epstein-skandalen: Monarkiets fremtid i fare?