Annonse
Samfunn
Saudi-Arabia selger andeler i oljeselskap -oppretter gigantfond
Annonse
Myndighetene i Saudi-Arabia har vedtatt å etablere et oljefond pålydende 2.000 milliarder dollar, samt økonomiske reformer som skal gjøre landet mindre avhengig av olje.
Det gigantiske oljefondet tilsvarer 16.500 milliarder kroner og blir dermed mer enn dobbelt så stort som det norske oljefondet, som nå er på om lag 7.100 milliarder kroner.
Reformene innebærer i tillegg økt privatisering, ytterligere reduksjon i diverse subsidier og salg av aksjer i det delvis statseide oljeselskapet Aramco, melder det saudiarabiske nyhetsbyrået SPA.
– Vi har planer om å selge i underkant av 5 prosent av Aramco-aksjene til en estimert pris av mellom 2.000 og 2.500 milliarder dollar, sa landets visekronprins Mohammed bin Salman i en kunngjøring mandag.
Det er disse pengene som skal utgjøre landets nye oljefond.
Nylige artikler
Equinor leverer sterkt kvartalsresultat
Å skylde på geopolitikk kan bli dyrt
Enighet mellom partene – ingen taxfree-streik
Epstein-kommisjonen vil ikke snakke med Mona Juul og Terje Rød-Larsen nå
Støre ut i landet for å lytte til næringslivet – starter med oljebransjen
Mest leste artikler
Slik kan du som leder ta vanskelige samtaler med ansatte
Jonsborg/Johansen: Hvordan psykologisk trygghet kan øke innovasjonsevnen i norsk arbeidsliv
Høyesterett gir Jehovas vitner medhold i strid om statsstøtte og religionsfrihet
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Kraftkrise i Nord-Norge: Politisk ansvar og nødvendige tiltak