Annonse
Samfunn
Saudi-Arabia selger andeler i oljeselskap -oppretter gigantfond
Annonse
Myndighetene i Saudi-Arabia har vedtatt å etablere et oljefond pålydende 2.000 milliarder dollar, samt økonomiske reformer som skal gjøre landet mindre avhengig av olje.
Det gigantiske oljefondet tilsvarer 16.500 milliarder kroner og blir dermed mer enn dobbelt så stort som det norske oljefondet, som nå er på om lag 7.100 milliarder kroner.
Reformene innebærer i tillegg økt privatisering, ytterligere reduksjon i diverse subsidier og salg av aksjer i det delvis statseide oljeselskapet Aramco, melder det saudiarabiske nyhetsbyrået SPA.
– Vi har planer om å selge i underkant av 5 prosent av Aramco-aksjene til en estimert pris av mellom 2.000 og 2.500 milliarder dollar, sa landets visekronprins Mohammed bin Salman i en kunngjøring mandag.
Det er disse pengene som skal utgjøre landets nye oljefond.
Nylige artikler
Når stress ikke bare handler om jobben
Hemmelige møter mellom Trump-administrasjonen og høyreekstreme separatister i Canada
Kontrakt om kjøp av sørkoreanske raketter signert
Hvordan forebygge stress hos dine mest ambisiøse medarbeidere
Suget etter veivisere
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Randstad Workmonitor 2026: Norge leder an i tillit og fleksibilitet i arbeidslivet
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Hvordan lede uten å miste seg selv: Espen Thunestvedts innsikt i bevissthet og ledelse
Algoritme-ledelse: Økt risiko for stress og helseplager i arbeidslivet