Samfunn
Saudisk oljeproduksjon på rekordnivå
Saudi-Arabias oljeproduksjon økte til 10,67 millioner fat olje per dag i juli. Dermed slo de fjorårets allerede rekordhøye produksjonstall - såvidt. Juli 2015 produserte kongedømmet 10,56 millioner fat om dagen.
Mengden olje som flommer ut i markedet har vært den viktigste grunnen til at oljeprisen igjen har lagt seg under 50 dollar fatet. Torsdag koster et fat olje 44 dollar.
Financial Times skriver at Saudi-Arabia alltid pumper mer olje om sommeren for å møte sesongens behov. Om sommeren kjører vi mer bil, og i USA går luftkjøleranleggene for full maskin.
Men samtidig er den høye produksjonen et stort problem for OPEC og organisasjonens nye leder, Mohammed Sanusi Barkindo. Senest i juni lovde Saudi-Arabia de andre OPEC-medlemmene, hvorav mange sliter med dårlig økonomi som følge av oljesmurte statsbudsjetter fra tiden da oljeprisen var dobbelt så høy som i dag, at landet ikke ville oversvømme oljemarkedene.
Hva det innebærer er nå uklart. Senest sist uke kuttet saudierne prisen på olje til asiatiske land i et aggresivt forsøk på å ta markedsandeler i mange av de asiatiske landene.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Arbeidsminister Kjersti Stenseng og regjeringen skroter plan om betalt ferie fra første arbeidsår
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040