Samfunn
Schulz gir seg som president for EU-parlamentet
Martin Schulz har bestemt seg for ikke å stille til gjenvalg som president for EU-parlamentet. I stedet varsler han comeback i tysk politikk.
– Jeg vil ikke stille til valg for en tredje periode som president for EU-parlamentet. Neste år vil jeg stille i valget til nasjonalforsamling i Tyskland som kandidat for mitt parti SPD i Nordrhein-Westfalen, sier Schulz.
Tysk presse har vært full av spekulasjoner om Schulz de siste ukene.
Tidligere i høst kom det fram at han ikke kunne ta gjenvalg som president for EU-parlamentet for gitt på grunn av voksende motstand i den konservative partigruppen.
Nå er han i stedet favoritt til å overta som utenriksminister i Tyskland etter Frank-Walter Steinmeier, som er på vei over i rollen som Tysklands president.
Ifølge tysk presse ønsker Schulz også å bli statsministerkandidat for sosialdemokratiske SPD i valget til nasjonalforsamling neste høst. Partiet velger sin statsministerkandidat i januar.
Nylige artikler
Omkamper er ikke et tegn på svak ledelse – det er prisen for sterke fagmiljøer
20 helsedirektører har pendlerbolig – koster 3 millioner kroner i året
– Vi kan streike i månedsvis
Lokale SV-profiler misfornøyd med Bergstø – vil ha ekstraordinært landsmøte
Arbeidslivet er ikke rigget for Gen Z
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus