Samfunn
Seks av ti skal være hjemme i påska
59 prosent av de spurte i en ny undersøkelse antar at de kommer til å være hjemme i sin egen bolig påska i år. Under fjorårets hytteforbud var det langt flere.
Da trodde rundt ni av ti at det skulle bli hjemmepåske, ifølge Norsk koronamonitor fra Opinion.
– Fjorårets påske ble preget av hytteforbud, og folk endte opp med hjemmepåske. I år er det klart flere som planlegger å reise, men smittesituasjonen fremover vil nok ha noe å si, sier seniorrådgiver Nora Clausen i Opinion.
I år oppgir 27 prosent at de ikke skal være hjemme i påska, mot 8 prosent i fjor. Andelen som oppgir at de ikke vet, har økt fra 4 til 14 prosent.
I år som i fjor er særlig de yngre usikre på påskeplanene. Blant de under 30 år sier hele 57 prosent at de er usikre på påsken.
– Det overrasket mange i fjor at ellers så hytteglade nordmenn både droppet påske og hytta for å bidra i dugnaden. På dette tidspunktet var det få som antok at neste års påske også ville rammes, sier Clausen.
Myndighetenes anbefalinger for årets påske omfatter å fraråde reiser utenlands, men at folk kan reise på hytta dersom de tar ekstra smittevernhensyn.
5.000 personer har deltatt i undersøkelsen.
Nylige artikler
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Gud høyere opp på dagsordenen
Per Axel Koch går av som konsernsjef
Trekker YS inn i klagesak mot LO: – Utidig og helt uten fundament å koble YS til denne saken
Kommunene oppfyller ikke lovpålagte krav til sikkerhet
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?