nyheter
Siktet seg inn på minoritetene
De såkalte subrime-utlånerne skal bevisst ha oppsøkt afro-amerikanske og latin-amerikanske personer for sine utlån.
Subprime-lån er lån som gis til folk som egentlig ikke har råd til å låne penger. Flere banker har spesialisert seg på dette de siste årene, og som en kjempeoverraskelse, nå har problemene begynt å hope seg opp.
New Century Financials, som var en av de aller største innen dette markedet, ble slått konkurs for få måneder siden.
I dag skriver Bloomberg News at minoritetene i USA har mye større sjanse for å bli sittende med slike dyre lån. Undersøkelser viser at det er de med minst penger som vanligvis blir tilbudt de dyreste lånene.
- Afro- og latin-amerikanere har blitt utpekt, sier Alphonso Jackson i det amerikanske Housing and Urban Development, ifølge nyhetsbyrået.
- Folk med lav inntekt får en sjanse til å eie sitt eget hus, de får ikke to, sa Jackson.
Mer enn halvparten av de husene som ble inndratt for utestående betaling i fjerde kvartal 2006, var belånt med subprime-lån.
Nylige artikler
Menn som taper for kvinner vil ha revansj
Bevilgningene til effektiv bistand bør økes, ikke reduseres
SSB-rapport: Folk har ikke dårligere råd – selv om det føles slik
Ny bok: – Blir seniorer skjøvet ut – eller velger de selv å gå?
Karriereutvikling som beredskap
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden