nyheter
Siktet seg inn på minoritetene
De såkalte subrime-utlånerne skal bevisst ha oppsøkt afro-amerikanske og latin-amerikanske personer for sine utlån.
Subprime-lån er lån som gis til folk som egentlig ikke har råd til å låne penger. Flere banker har spesialisert seg på dette de siste årene, og som en kjempeoverraskelse, nå har problemene begynt å hope seg opp.
New Century Financials, som var en av de aller største innen dette markedet, ble slått konkurs for få måneder siden.
I dag skriver Bloomberg News at minoritetene i USA har mye større sjanse for å bli sittende med slike dyre lån. Undersøkelser viser at det er de med minst penger som vanligvis blir tilbudt de dyreste lånene.
- Afro- og latin-amerikanere har blitt utpekt, sier Alphonso Jackson i det amerikanske Housing and Urban Development, ifølge nyhetsbyrået.
- Folk med lav inntekt får en sjanse til å eie sitt eget hus, de får ikke to, sa Jackson.
Mer enn halvparten av de husene som ble inndratt for utestående betaling i fjerde kvartal 2006, var belånt med subprime-lån.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Verdens beste vann
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere