Samfunn
Sjeføkonomer ber regjeringen skru til oljepengekrana
Flere sjeføkonomer frykter at finansminister Siv Jensen (Frp) vil legge opp til for høy oljepengebruk i neste års statsbudsjett.
Økonomer Dagens Næringsliv har vært i kontakt med tror oljepengebruken i budsjettet vil ligge på i underkant av 3 prosent av Oljefondets verdi. De advarer om at dette i tilfellet er litt for høyt.
– Jeg mener vi burde ligget lavere. Vi burde bruke enda mindre oljepenger, sier sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i Sparebank 1 Markets.
– Oljefondet har steget mye i verdi de siste årene takket være høy avkastning på finansmarkedene og fallet i kronekursen. Vi kan ikke legge til grunn at dette vil vare i evig tid. Når økonomien nå samtidig kommer seg, burde overføringene fra fondet ha vært lavere, mener han.
Andreassen håper regjeringen vil øke oljepengebruken til 230 milliarder kroner i 2018. Dette vil være en oppgang på 9 milliarder kroner, fra 221 milliarder kroner i år, ifølge revidert nasjonalbudsjett.
Sjeføkonom Kjersti Haugland i DNB Markets tror oljepengebruken i budsjettet øker med 13 milliarder kroner, til 234 milliarder kroner. Haugland venter at dette utgjør om lag 3 prosent av Oljefondets verdi.
Oljepengebruken utgjør i underkant av 3 prosent av Oljefondets verdi, mot 2,9 prosent i år.
Nylige artikler
Hva Itera har lært om kriseledelse under krigen i Ukraina
Her er Støres plan for Norge de neste årene
Ung, ivrig og utslitt?
Vedum stenger døra for MDG i oljepolitikken
Far og sønn sto bak masseskytingen i Australia som kostet 15 liv
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i NSF varsler flere søksmål for overtidsbetaling til deltidsansatte sykepleiere