Samfunn
Sju av ti kommuner kutter i budsjettene for neste år
Hele sju av ti kommuner har vurdert, planlagt eller gjennomført kutt i kommunale tjenester i sine budsjett for neste år.
I tillegg har sju av ti kommuner vurdert eller gjennomført reduksjon i sine kommunale tjenester, skriver Klassekampen.
De mest utsatte sektorene er helse- og omsorg og grunnskole og SFO. Sju av ti kommuner vurderer å redusere tilbudet i disse store kommunale sektorene.
Blant tiltakene som kommunene har innført er å si opp ansatte, legge ned skoler og kutte i tilbud som fysioterapeuter og demenskoordinatorer.
Fagforbundets leder Mette Nord sier til avisen at kommunale tjenester allerede er hardt presset på grunn av situasjonen med koronatiltakene, og peker på at kuttene rammer barn, eldre og syke.
Tallene kommer fram i en undersøkelse Sentio har gjort for Fagforbundet.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Ny ikke-relevant drittpakke mot Støre
Even Bolstad i HR Norge: Stortinget må ta tak i sykefravær og AFP
Arbeidsminister Kjersti Stenseng og regjeringen skroter plan om betalt ferie fra første arbeidsår
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Sykepleierforbundet krever lønnsløft og konkrete tiltak i Helsepersonellplan 2040