Samfunn
Sju av ti kommuner kutter i budsjettene for neste år
Hele sju av ti kommuner har vurdert, planlagt eller gjennomført kutt i kommunale tjenester i sine budsjett for neste år.
I tillegg har sju av ti kommuner vurdert eller gjennomført reduksjon i sine kommunale tjenester, skriver Klassekampen.
De mest utsatte sektorene er helse- og omsorg og grunnskole og SFO. Sju av ti kommuner vurderer å redusere tilbudet i disse store kommunale sektorene.
Blant tiltakene som kommunene har innført er å si opp ansatte, legge ned skoler og kutte i tilbud som fysioterapeuter og demenskoordinatorer.
Fagforbundets leder Mette Nord sier til avisen at kommunale tjenester allerede er hardt presset på grunn av situasjonen med koronatiltakene, og peker på at kuttene rammer barn, eldre og syke.
Tallene kommer fram i en undersøkelse Sentio har gjort for Fagforbundet.
Nylige artikler
Lesekrisen politikerne medvirket til
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
– I kriser er det viktig at man faktisk handler
Slik kan arbeidslivet gi studenter relevant erfaring
Han hadde det overordnede lederansvaret under storbrannen på Stenseth
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Russland trapper opp krigen: Ukraina kan stå foran katastrofe