Samfunn
Skal ruste opp strømnettet
Statnett planlegger investeringer for 30 milliarder kroner innenlands fram til 2020.
Statnett presenterer i dag sine investeringsplaner de kommende årene.
– Vi skal bygge neste generasjons sentralnett, sier administrerende direktør Auke Lont i Statnett til Dagens Næringsliv.
Han mener sentralnettet nå er sprengt, etter minimale nettinvesteringer de senere årene.
Statnett anslår at de planlagte utbygningene fram til 2020 vil koste om lag 40 milliarder kroner. Ca 10 milliarder gjelder kabler til utlandet. De resterende 30 milliardene skal gå til nettutbygging på fastlandet. Den omstridte Hardanger-linjen utgjør mindre enn én milliard av dette.
Og det er strømkundene som må betale regningen. Ifølge Lont må husholdningene regne med en dobling av strømutgiftene – fra rundt tre øre i dag til seks øre fram mot 2020.
Nylige artikler
Europas viktigste forsvar er ikke bare flere våpen
Mindre prisvekst gir rentehåp: – Veldig gode nyheter
Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret
KS-leder Gunn Marit Helgesen: – Har store forventninger til Kommunekommisjonen II
Ny rapport: Vest-Europa har opplevd sin varmeste juni noensinne
Mest leste artikler
Norges mest lønnsomme innvandrer: Farouk Al-Kasim er reisende i den norske oljemodellen
Verdens beste vann
KS-leder Gunn Marit Helgesen: Vil ha større lokalt handlingsrom og reduserte forventninger til kommunene
Jan Tore Nygård om urealistiske krav i moderne rekruttering: Den perfekte kandidaten finnes bare på papiret:
Tore Øvrebø: Fra OL-utøver til toppidrettssjef