nyheter
Skattebombe skapte panikk
Økonomisk Rapports nyhet om en mulig skattebombe for aksjeselskaper har skapt panikk i Finans-Norge.
I går skrev vi her på Orapp.no at vi sitter på informasjon om at aksjeselskaper umiddelbart kan få gevinstskatt på aksjer når statsbudsjettet legges frem i morgen klokken ti.
Les hele saken om skattebomben i statsbudsjettet her.
Saken spredte seg fort gjennom landets medier, og i dag skriver Dagens Næringsliv at dette førte til panikkstemning blant en rekke investorer. - Det er litt lettere panikk, sier advokat Arvid Aage Skaar i Wiersholm til avisen ifølge Dagbladet.
Professor i skatterett, Ole Gjems-Onstad ved Handelshøyskolen BI har sagt at følgende to grupper vil rammes av denne endringen:
1. Investorer som trader aksjer på børs gjennom investeringsselskaper.
2. Aksjonærer som har skutt inn aksjekapital og overkurs i selskapene sine for å kunne ta ut penger gjennom (p.t. skattefrie) nedsettelser i stedet for skattepliktig aksjeutbytte.
Nylige artikler
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Når sjefen gruer seg til julebordet
EUs jernrammer er dårlig butikk
Hvordan får vi et forsvarlig rehabiliteringstilbud fremover?
Høyre vil gi prins Sverre Magnus fulltidsjobb i kongehuset
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen