kunst
Skulpturer på utlån
Hagen til Nycomed i Asker er utsmykket med tre dyreskulpturer av billedhuggeren Anne Grimdalen. Skulpturene er utlånt fra Asker Museum.
Skulpturene pryder uteplassen til glede for medarbeidere, besøkende og forbipasserende som legger veien om den lille hagen utenfor kantinen hos Nycomed i Asker.
Skulpturene forestiller en ulv, en ulveunge og et hestehode. De er støpt i sement, og museet har selv de samme skulpturene støpt i bronse.
Nycomeds adm. direktør, Per S. Thoresen er opptatt av kunst som trivselsskapende faktor i hverdagen hos Nycomed. Det var på hans initiativ at skulpturene fant veien til kantinehagen. Bedriften har tradisjonelt vært utsmykket med malerier og grafikk, men skulpturer har vært mangelvare.
Da han nevnte det for museumsbestyrer Fredrikke Hegnar von Ubisch ved Asker Museum, løste det seg.
Asker Museum forvalter deler av arven etter billedhuggeren Anne Grimdalen, og noen skulpturer var lettere skadet etter omstøpning, og lå på et lager, hvor de ikke var til glede for noen. Nå har Nycomed bekostet restaurering av skulpturene, og Asker Museum får anledning til å vise dem både hos Nycomed i Asker og på Asker Museum i Hvalstaddalen hvor de blir til glede for enda mange flere.
Per S. Thoresen var svært fornøyd med løsningen. Han ønsket seg kunst med tilknytning til Asker, og her fikk han låne skulpturer av en lokal kunstner, fra Askers eget museum.
Nylige artikler
Økt motstand mot Trumps feilslåtte Iran-strategi
Juridisk påskenøtt: Har ansatte krav på ekstra betaling i påsken?
Røde Kors: Flere har dårlig råd i påsken
Ny måling: Fire av ti norske menn sier de vil stemme Frp
Superharryhandel og rånertreff: Svenskene forbereder seg til skjærtorsdag
Mest leste artikler
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Hybrid creep: Slik lokker arbeidsgivere ansatte tilbake til kontoret
Magne Lerø om hvordan håndtere mediepress: Lærdom fra Mette-Marits krisehåndtering