Samfunn
Søker om å drive skole, vil halshogge dem som bryter fasten
En av søkerne til å drive privat muslimsk skole i Norge mener muslimer som ikke faster under ramadan må halshogges.
Syed Farasat Ali Bukhari er en norsk-pakistansk imam fra Ammerud i Oslo som har søkt Utdanningsdirektoratet om å drive grunnskole for 200 muslimske barn, melder NRK. Kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) sier det er lite sannsynlig at søknaden blir innvilget etter det som har kommet fram.
– Hvis en person spiser og drikker offentlig under ramadan, latterliggjør han islam. Befinner vedkommende seg i et islamsk land, skal myndighetene halshogge ham, sier han i en video på nettstedet YouTube.
Han sier også at en person som ikke ber sine daglige obligatoriske bønner må fengsles i et muslimsk samfunn.
Det står ingenting om halshogging i søknaden og han er ifølge NRK en kvalifisert søker med økonomien i orden. Bukhari forplikter seg til å følge både læreplaner, opplæringsloven og privatskoleloven.
– Skoler som truer med dødsstraff, eller forsøker å indoktrinere barn i strid med holdningene i læreplanen om toleranse og menneskeverd, kan ikke drive skole, sier kunnskapsministeren til NRK.
Hun tviler sterkt på om søknaden blir innvilget. (©NTB)
Nylige artikler
Mye skrolling påvirker opplevelsen av arbeidsmiljøet
Politikerskapt mangel på ansatte i offentlig sektor
Slik leder du best når det gjelder som mest
Hver sjette tiendeklassing har et fravær som vekker bekymring
Innvandring til Norge tilbake på nivået fra 2019
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
Robert Flataas om skolepolitikk i Norge: Behov for rammer og ressurser fremfor detaljstyring
LO avviser drøfting av innleiesaken i Samarbeidskomiteen med Ap