Samfunn
Solberg avviser å gripe inn i lokførerstreiken
Senterpartiet vil ha statsministeren på banen for å få på plass en forskrift som partiet mener vil kunne avslutte lokførerstreiken. Helt uaktuelt, repliserer statsminister Erna Solberg (H).
Hun pekte videre på at staten, ved å forskriftsfeste offentlige krav til utdanning, kan løse problemet, og på at samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp) har varslet et møte om to uker for å avklare utdanningsspørsmålet.
– Det er ikke holdbart at regjeringen vil vente i to uker, med påfølgende kaos for alle togpendlerne, med å få avklart denne saken, sa Nordås.
– Vil statsministeren ta initiativ til at det umiddelbart blir fastsatt en slik forskrift? ville hun vite.
Solberg viste til at streiken er lovlig.
– Da er det naturlig at regjeringen ikke fra Stortingets talerstol kommenterer innholdet og grunnlaget for streiken, sa hun, og viste til partene for kommentarer.
– Dette er ikke en streik om hva staten skal gjøre, men om hva som skal tariffreguleres. Det har ikke myndighetene noe som helst med. Det bør ikke Stortinget, i respekt for trepartssamarbeidet, blande seg inn i.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk