Samfunn
Solberg avviser å gripe inn i lokførerstreiken
Senterpartiet vil ha statsministeren på banen for å få på plass en forskrift som partiet mener vil kunne avslutte lokførerstreiken. Helt uaktuelt, repliserer statsminister Erna Solberg (H).
Hun pekte videre på at staten, ved å forskriftsfeste offentlige krav til utdanning, kan løse problemet, og på at samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen (Frp) har varslet et møte om to uker for å avklare utdanningsspørsmålet.
– Det er ikke holdbart at regjeringen vil vente i to uker, med påfølgende kaos for alle togpendlerne, med å få avklart denne saken, sa Nordås.
– Vil statsministeren ta initiativ til at det umiddelbart blir fastsatt en slik forskrift? ville hun vite.
Solberg viste til at streiken er lovlig.
– Da er det naturlig at regjeringen ikke fra Stortingets talerstol kommenterer innholdet og grunnlaget for streiken, sa hun, og viste til partene for kommentarer.
– Dette er ikke en streik om hva staten skal gjøre, men om hva som skal tariffreguleres. Det har ikke myndighetene noe som helst med. Det bør ikke Stortinget, i respekt for trepartssamarbeidet, blande seg inn i.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter