Samfunn
Sp advarer KrF mot Frp
Senterpartiets nestleder Ola Borten Moe vil lokke Kristelig Folkeparti over til Senterpartiet og frykter samarbeid med Frp vil være spikeren i kista for sentrum.
– Det er dårlig nytt hvis KrF åpner for et samarbeid med Fremskrittspartiet, sier olje- og energiminister Ola Borten Moe til Klassekampen.
Senterpartiets nestleder er bekymret over at Knut Arild Hareide og Kristelig Folkeparti de siste dagene har åpnet døra for et eventuelt samarbeid med Frp. Særlig i de konservative KrF-miljøene på Vestlandet er ønsket om Frp-samarbeid sterkt. Det vil være spikeren i kista for sentrum, mener Moe.
– Jeg skulle ønske det heller lå til rette for et tettere samarbeid mellom KrF og oss, sier han.
Kristelig Folkeparti har foreløpig bestemt seg for å holde alle muligheter åpne i valg av politiske partnere. Tidligere har Knut Arild Hareide utelukket at partiet kan samarbeide med Frp, men nå holder han døra åpen for Siv Jensen.
– Det er KrFs sak hvem de vil samarbeide med. Men dette handler først og fremst om politisk gjennomslag, ikke om partnere. Og jeg er ikke i tvil om at KrF har langt flere treffpunkter med oss enn de har med Frp, sier Borten Moe.
Problemet skal ifølge Klassekampen være SV. Kristelig Folkepartis strategiutvalg har i sine anbefalinger åpnet for å samarbeide med Ap, men advart mot å samarbeide med ytterpunktene i norsk politikk. Frykten for en koalisjon med det verdiliberale SV skal være stor. (©NTB)
Nylige artikler
Konkurranseklausulen – blokkerer den jobbyttet mitt?
Britisk statsminister utelukker EU-søknad i denne perioden
Lula gjenvalgt som president i Brasil, taperen nekter å godta resultatet
106 ansatte får sluttpakke i NRK
Et offentlig Norge som regulerer og bevilger – ikke skaper: Er norsk næringsutvikling i Norge ute av kurs?
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.