pris og rente
Sp-topp mener renta er for lav
Senterpartiets Per Olaf Lundteigen mener at renten nå er så lav at det er usunt.
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) og finansminister Kristin Halvorsen (SV) omfavner rentekuttet fra Norges Bank på 0,5 prosentpoeng onsdag.
Det gjør ikke Senterpartiets finanspolitiske talsmann:
- De ekstremt lave rentene vi nå ser er ikke sunt. Prisen på penger er allerede for lav, sier Lundteigen, som presenterer følgende analyse:
- Hvis det blir gratis å låne penger, får vi et overforbruk av kapital. Det fører i sin tur til at det blir for kostbart å spare, noe som igjen betyr at bankene tappes for midler til å låne videre ut. Det sier seg selv at en slik utvikling må være grunnleggende usunn.
Lundteigen viser til at dagens gjeldsnivå er historisk høyt og sier til Dagsavisen at krisen vi nå er inne i, skyldes at for mange mennesker har levd for mye på forskudd i for lang tid.
- Derfor er det en betydelig fare for at en ekstrem lavrentepolitikk bare vil forlenge krisen og skape fare for at det kan oppstå nye finansbobler, sier han.
(©NTB)
Nylige artikler
Da tilliten brast
Baksiden ved større åpenhet
Tre av fire forsvarsinvesteringer forsinket
Stoltenberg har fått et nytt internasjonalt München-verv
Flere kommuner vil ikke bosette en eneste flyktning i år
Mest leste artikler
Annerledes å lede frivillige enn å lede «vanlige» ansatte
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Jobb & karriere: Hvordan håndtere rollekonflikt når lederrollen føles feil
Kostnadsoverslag for norsk atomopprydding: Foreløpig inntil 57 milliarder kroner
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram