Samfunn
Sp uenige i regjeringens nye postforslag
Senterpartiet går sterkt imot regjeringens forslag om kun å levere post annenhver dag.
– Postens oppgave er ikke å levere overskudd, det er å levere gode posttjenester til alle i hele Norge, skriver Senterpartiets stortingsrepresentant Sigbjørn Gjelsvik i en epost til NTB.
Han mener argumentet om at behovet for post hver dag blir borte på grunn av ny teknologi ikke holder.
– Mange av dem som får et dårligere posttilbud med regjeringas forslag, er de samme som fra før mangler tilgang til høyhastighets bredbånd og som har lang vei til post i butikk. Dessuten er det fortsatt mange som ikke behersker eller er fortrolig med bruk av data og internett, og mange viktige forsendelser både av brev, pakker, lab-prøver og medisiner kan ikke sendes digitalt, påpeker han.
I stedet mener partiet at lørdagspost bør gjeninnføres.
– Det samme bør skillet mellom a- og b-post. I vårt alternative budsjett for 2018 foreslo vi 100 millioner kroner ekstra til dette, skriver han.
Nylige artikler
Kontroll til ingen nytte
Når ansatte bryter regler – ikke gå rett til konfrontasjon
Den lærde dumheten – om dumhet og idioti i det akademiske liv
Partssamarbeidet er snart bare festtaler
Presidentvalg i Frankrike: Selvskading på ytre høyrefløy
Mest leste artikler
Psykologisk trygghet i norsk arbeidsliv: NHH-forsker Bård Fyhn deler innsikt
Elin Ørjasæter og Maria Molvær Nesseth – praktiske tips om rekruttering
Derfor sparker fotballklubber trenere – og tar dårlige beslutninger
Når ansatte bryter regler – ledere bør være mer opptatt av hvorfor det skjer
Ståle Langvik om PISA-resultatene: Vet staten om tiltakene i skolen virker?