Annonse
Samfunn
Spillet om TTIP endret etter brexit
Et EU uten Storbritannia er mye mindre interessert i en handelsavtale med USA.
Annonse
Spillet om en internasjonal handelsavtale mellom EU og USA, den såkalte TTIP, går inn i en avgjørende fase. Både Tyskland og Frankrike har signalisert at det vil bli vanskelig å få på plass en avtale.
I utgangspunktet kan det høres ut som et forhandlingsutspill for å presse motparten. Og EUs handelskommissær Cecilia Malmström var raskt ute med å erklære samtalene for døde. Men det hvite hus insisterer på at de fortsatt har håp om å ferdigstille en avtale innen jul.
Det kan bli en dyrekjøpt avtale for amerikanerne. Uten Storbritannia kan EU true med å droppe hele avtalen for å tekkes egne velgere.
Vanskelig uten Storbritannia
– Avtalen har hengt i en tynn tråd lenge. Det som er nytt, er at Storbritannia ikke lenger er en del forhandlingene på EU-siden, og Storbritannia har historisk vært en større tilhenger av liberale handelsavtaler enn Tyskland og Frankrike, sier professor ved Universitetet i Oslo Karen Helene Ulltveit-Moe.
Foto
Økonomiprofessor Karen Helene Ulltveit-Moe. (Foto: UiO)
Selv om hun ikke sitter på kunnskap om hva som foregår på innsiden av forhandlingene, er hun skeptisk til at det vil bli mulig for partene å enes før fristen.
– Mitt inntrykk er at det gjenstår for mye til at de vil rekke det, sier hun og peker på den økende skepsisen mot handel i store deler av den vestlige verden.
– Det er vanskelig for mange å forstå hva avtalene fører med seg, det er uklart hvem som vil tjene, og hvem som vil tape på avtalene. Og det bidrar til å skape en uvilje, sier Ulltveit-Moe.
Nå har det alltid vært vinnere og tapere i internasjonal handel, men i nyere tid har taperne fått en sterkere røst.
– Det skyldes at vi har fått mer handel mellom svært ulike land, og da blir både tapene og gevinstene større, forklarer hun.
Ulltveit-Moe mener man begår en feil når man sammenligner handelen mellom nord og sør med handel over Atlanterhavet:
– Jeg tror det vil bli annerledes. Her handler det om en avtale mellom en region og et land hvor tollsatsene i utgangspunktet er lave, og relativt like land hva angår teknologi og relativt ressursgrunnlag. Avtalen man forsøker å få på plass handler derfor mer om å komme frem til harmonisert nasjonal regulering. Men til det knytter det seg mye følelser, politikk og historie, sier hun.
Nylige artikler
Stortingsregjereri uten kontroll
Norge rykker oppover igjen på FNs lykkemåling
Den nye likestillingen: Nå er det Guttas tur
Russland bekrefter at Ukraina-samtalene er satt på pause under Iran-krigen
Trumps Iran-krig kupper EU-toppmøte
Mest leste artikler
Norsk kommunesystem uten retning: Ekspert advarer mot sammenbrudd
Kommunesammenslåinger reduserer byråkrati: Ny rapport fra Kommunekommisjonen
NAVs utfordringer: Effektive tiltak som lønnstilskudd blir ikke prioritert
Effektiv kriseledelse: Hvordan vinne i kritiske situasjoner
Jøri Horverak om psykologisk kapital: Nøkkelen til psykologisk trygghet i arbeidslivet