nyheter
Sportsanalyse på direkten
Gründerselskapet Gamebrain har utviklet en løsning hvor generalisering av data til ferdig analysert materiale vil skje automatisk og i sanntid, og drive spesiell billedbehandling og visualisering.
Dette gjør at det vil bli mer interessant for seerne å følge sportssendinger på TV, samt at utøvere og lag kan forbedre sine prestasjoner.
- Løsningen gjør at vi får meget små brikker og veldig stor nøyaktighet. Den passer derfor veldig godt til idretter på et mindre område og som krever stor nøyaktighet, men egner seg ikke på altfor store områder, sier daglig leder Morten Kaspersen.
Gründerselskapet spesialiserer seg på å levere sanntidsdata med ulike analyser og statistikk for ulike idretter, og til ulike kundegrupper. Innen fotball ønsker selskapet for eksempel å levere hastigheter, distanser, akselerasjon, bevegelsesmønster, antall headinger og frispark. Andre idretter som er aktuelle er amerikansk fotball, ishockey, basketball, baseball, alpint og skihopp. Et hjelpeverktøy for fotballdommere er også i planene, blant annet i forhold til offside.
Gamebrain har en intensjonsavtale med TV2 som går ut på at når selskapet klarer å utvikle en prototyp så skal gründerselskapet få teste at det fungerer på fjernsyn.
Gamebrain ble startet som et prosjekt i 2001 av studenter fra Handelshøyskolen BI og Universitetet i Oslo. Selskapet ble stiftet i mai 2002 ved hjelp av inkubatoren Startup BI. Selskapet har blant annet fått støtte og mottatt etablererstipend fra SND på totalt 300.000 kroner. Annen kapital har gründerne skaffet selv.
Nylige artikler
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mattilsynet må offentliggjøre navn – ansatte bekymret
Svært stram sykehusøkonomi i Stavanger – vurderer ansettelsesstopp
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen