Samfunn
Stadig færre konkurser
949 konkurser ble åpnet i Norge i tredje kvartal i år, viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Det er en nedgang på 8 prosent i forhold til i fjor.
Statistikken for tredje kvartal følger dermed nedgangen som har vært i hele år. Totalt er det åpnet 3.400 konkurser så langt i 2010, en nedgang på 11 prosent sammenlignet med fjorårets ni første måneder.
Den største prosentvise nedgangen i konkurser i tredje kvartal finner man i Buskerud og Hedmark, som hadde en reduksjon på henholdsvis 38 og 32 prosent. Størst nedgang i rent antall konkurser hadde Buskerud med 22.
Tre av fire konkurser var såkalte foretakskonkurser, som omfatter alle foretak unntatt enmannsforetak, ifølge SSB. Flest konkurser finner man innen varehandel og reparasjon av motorvogner.
9 prosent av konkursene var norskregistrerte utenlandske foretak (NUF). Blant disse foretakene var det en nedgang på 16,5 prosent sammenlignet med 3. kvartal i 2009. (©NTB)
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen