Samfunn

Stadig flere Frp-ere positive til EU

Stadig flere i Fremskrittspartiet sier ja til norsk medlemskap i EU. Over 40 prosent er positive, en økning på rundt 10 prosentpoeng siden i fjor høst.

Publisert Sist oppdatert
Det viser undersøkelser Sentio har gjort på oppdrag fra Nationen.
- Frp er blitt et stort folkeparti. Når det gjelder EU-holdningene er Frp et slags Mini-Norge. I denne saken speiler partiet befolkningen, sier seniorforsker Arve Østgaard i Sentio.
Han understreker likevel at Frp-ernes holdning til EU svinger.
Av de 41 representantene Frp har på Stortinget sa 18 før sommeren nei til EU, 8 sa ja til, 9 sa at de ikke visste og 6 svarte ikke på spørsmålene.
Stortingsrepresentant Ulf Erik Knudsen sier at et møte i Nei til EU bidro til at han meldte seg inn i Europabevegelsen.
- En fundamentalistisk holdning til handel over landegrensene og til Europa blir presentert i Nei til EU. Det bidro nok til å presse fram en ja-holdning hos meg, sier Knudsen.
Han understreker at han står på partiets linje i EU-saken, som sier at spørsmålet skal avgjøres i en folkeavstemning. Knudsen påpeker likevel at partiet hele tiden har stått for et ja til EØS.
- Jeg ser både positive og negative sider ved EU. Jeg ser et demokratiproblem i EU og jeg ser at det er for mye byråkrati. Som Frp-er har jeg også fryktet det frie arbeidsmarkedet i EU, sier Knudsen. (©NTB)
Powered by Labrador CMS