etikk og samfunnsansvar
Statoil kan få milliardbot
Selskapet kan ha jukset og brutt konkurransereglene.
EU-Kommisjonen kan komme til å konkludere med at Statoil har brutt konkurransereglene. En razzia skal nå prøve å avdekke om selskapet har inngått et ulovlig prissamarbeid med Shell og BP, slik at kundene kan ha betalt for mye for bensin i over ti år.
– Saken gjelder mistanke om brudd på det såkalte kartellforbudet i EØS-avtalens artikkel 53. Dette kan gi bøter på opptil 10 prosent av foretakets omsetning foregående år, sier EU- og konkurranserettsekspert Øyvind Andersen i advokatfirmaet Wikborg Rein til Aftenposten.
Omsetningen var på rundt 70 milliarder kroner i fjor.
– Det fremgår at EU-Kommisjonen har mistanke om at Statoil har samordnet sine priser med andre selskaper. Dette regnes som alvorlig økonomisk kriminalitet, sier advokat Andersen til avisen.
Microsoft er blant selskapene som har fått gigantbøter som følge av brudd på EUs konkurranseregler, men det er sjeldent at det gis bøter som tilsvarer 10 prosent av omsetningen.
Nylige artikler
EUs tvilsomme strev for å redde Ukraina
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen