Næringsliv
Statoil strammer inn pengebruken
Kan droppe oljesandsatsingen.
Statoil vasser i gode prosjekter, blant annet i USA og i Tanzania.
Men kombinasjonen flate oljepriser og økte kostnader har gjort at Statoil vil prioritere lønnsomhet og utbytte fremover, skriver Finansavisen.
Nå ventes det at Statoil vil gjøre store kutt i investeringsplanene og med dette droppe de minst lønnsomme prosjektene.
Statoils Canada-sjef, Ståle Tungesvik, mener det spesielt er ett prosjekt som kan danke ut oljesandprosjektet i Canada det nye oljefunnet «Bay du Nord», utenfor Canadas østkyst.
Tungesvik sier til Canadisk presse at Statoil vurderer lønnsomheten i oljesandprosjektet opp mot det nye oljefunnet, og at Bay du Nord kan bli prioritert fremfor oljesandprosjektet.
– Det er en mulighet at det kan bli en slags reprioritering i vår globale portefølje. Jeg kjemper for å gjøre begge prosjektene, sier Tungesvik til Financial Post.
Ifølge Tungesvik er detaljer rundt dette er ventet fremlagt på selskapets kapitalmarkedsdag i februar. Der venter analytikere at Helge Lund vil kaste produksjonsmålet på 2,5 millioner fat olje i 2020, skriver Finansavisen.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?