Samfunn
Statsbudsjettet: Miljødirektoratet må kutte i staben
Miljødirektoratet må si opp folk på grunn av omfattende kutt i statsbudsjettet, opplyser miljødirektør Ellen Hambro.
På grunn av regjeringens avbyråkratiseringskutt på 0,5 prosent av driftsbudsjettet, samt ekstra effektiviseringskutt på 30 millioner, må Miljødirektoratet gjennomføre omfattende kutt neste år, skriver Dagsavisen. Totalt må direktoratet klare seg med 33 millioner kroner mindre neste år.
– Nå må vi ty til oppsigelser, sier direktør i Miljødirektoratet Ellen Hambro til avisa.
– Naturkatastrofe
SVs Heikki Eidsvoll Holmås er ikke nådig når han kommenterer situasjonen:
– Regjeringen er en naturkatastrofe, sier han.
Regjeringen sier rett ut i statsbudsjettet at «bemanningen vil bli redusert«, skriver Dagsavisen. På følgende områder mener regjeringen at Miljødirektoratet kan redusere innsatsen:
- Vannforvaltning
- Verneområder
- Vilt og villaks
- Prioriterte arter
- Utvalgte naturtyper
- Havforvaltning
Avviser kritikk
Heikki Holmås reagerer på at regjeringen kutter i det han omtaler som «klassisk naturvern». Han frykter at kuttene på 33 millioner blant annet vil føre til at det ikke blir noe av den planlagte nasjonalparken i Østmarka i Oslo.
Klima- og miljøminister Vidar Helgesen avviser blankt kritikken fra Holmås.
– Den reduserte driftsbevilgningen til Miljødirektoratet vil ikke gå ut over direktoratets lovpålagte oppgaver eller gjennomføring av stortingsvedtak, sier han til Dagsavisen.
Nylige artikler
Staten sløser – men hvem er syndebukken?
Dette er G7-lederne enige om
Høyre vil ha mer hemmelighold rundt jobbsøkere
Spørsmål om kuttet i drivstoffavgiften opp i Stortinget
8 av 10 innkjøpere i offentlig sektor mener eksterne konsulenter bidrar med spisskompetanse de selv ikke har tilgang på
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Slik blir du funnet av rekrutterere på LinkedIn.
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt