Samfunn
Statsministeren snur: – Dette ble helt feil
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) gjør helomvending. Fra nå av skal kong Harald inviteres til Krigskorset-seremonier.
– Jeg erkjenner at dette ble feil, sier statsministeren til Dagbladet onsdag.
Ifølge Dagbladet tirsdag bekreftet flere kilder at kongen selv ønsket å overrekke Krigskorset med sverd til krigsheltene. Han var heller ikke opptatt på annet hold 8. mai da medaljene ble delt ut.
– Nå ser vi jo at det blir mer oppmerksomhet rundt hvem som overrekker medaljene enn hvem som mottar dem. Det blir helt feil. Vi ønsker ikke strid og uenighet om dette, vi ønsker enighet, samhold og anerkjennelse. Derfor legger vi til rette for at kongen kan delta på fremtidige overrekkelser at Krigskorset, sier Stoltenberg, som understreker at alt ble gjort i beste mening.
– Vi ønsket å imøtekomme soldatenes ønske om at den politiske ledelsen som sender dem til Afghanistan og Libya er synlig. Men vi vil jo ikke gjøre dette på bekostning av kongen. (©NTB)
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen