Samfunn
Stenseng garanterer Ap-støtte til EØS-avtalen
Selv om LO skulle vende EØS-avtalen ryggen, garanterer Aps partisekretær at partiet vil slå ring om avtalen.
EØS-avtalen har ikke gode kår i fagbevegelsen for tiden. Men dersom LO skulle ende opp på nei-siden på kongressen i 2021, avviser Aps partisekretær overfor Klassekampen at partiet vil følge etter.
– Ap her en klar politikk om at vi slår ring rundt EØS-avtalen. Vi håper LO-kongressen gjør det samme. EØS-avtalen er det beste alternativet, sier Kjersti Stenseng til avisen på LO Stats kartellkonferanse på Gol.
På samme konferanse hadde Ap-leder Jonas Gahr Støre følgende klare beskjed: «Vi må, bør og har all interesse av å forsvare EØS-avtalen».
– Jeg respekterer dem som er uenige med meg, men jeg synes det har vært mangelfulle svar på hva som skal være alternativet. Det blir ofte høytsvevende tanker om å vende tilbake til den tidligere handelsavtalen, etter at vi skal klare å få til en avtale som er vesentlig bedre for Norge enn EØS-avtalen, sier Støre.
Nylige artikler
Bufdir – et reir for kjønnsaktivisme
Fra drøfting til varsling
Jordskjelvekspert om skjelv i Oslo-området: – Enormt skadepotensial
Nye tall: Nedgang i antall selvmord i Norge
Fornybar Norge slår alarm om strømsituasjonen – vil ha mer vindkraft
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser